[ Úvodní stránkaAbecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]

Pražské studánky - U rybníka - fotogalerie

Popis:

Pramen se nalézá ve zděné podzemní jímce. Vstupní šachta 100 x 105 cm je zakrytá plechem. Po 1 m se podzemní prostor rozšiřuje. Hloubka asi 3 m, z toho cca 1 m vody. Vstupní šachta vystupuje v nejvyšším místě 40 cm nad okolní terén. Při ní kovový ventilační komínek o průměru 20 cn, v horní části se zužující na 9 cm. Studna je jedním ze zdrojů vody nedalekého rybníčku.

Zajímavosti:
Kadlecová a Žák považují prameniště „V Chaloupkách“ (studánky V Chaloupkách + Nad rybníkem + U rybníka) za jedno z nejvýznamnějších pramenišť v Českém krasu.

Aktualizace únor 2010

orientační mapka Prahy - katastrální území Zadní Kopanina

Odkaz do dynamické mapy

Městská část Praha-Řeporyje
Katastrální území
: Zadní Kopanina
Upřesnění polohy: Studna leží na pravém břehu malého rybníčku v centru osady V Chaloupkách, severozápadně od jeho hráze. Od studny vede jedno z „ramen“ rybníku.Na pravém břehu malého rybníčka v centru osady V Chaloupkách, severozápadně od jeho hráze. Od studny vede jedno z „ramen“ rybníku.

 


Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):

Studánka leží při hranici CHKO Český kras, přírodního parku Radotínsko-Chuchelský háj a regionálního biocentra Radotínské údolí a přírodní památky Zmrzlík.
V blízkosti leží studánky Nad rybníkem a V Chaloupkách, nedaleko pak Karlova studánka a Pod Zubákem.

 

Další informace:

MHMP, Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství, e-mail: mzo@praha.eu, Tel.: 23600 5822.

Literatura:
Filip Bedřich: Podzemní vody a prameny v okolí Kladna - Vodopis čsl. republiky, řada VII, seš. 8, sv. 168 – VÚV, Praha 1957 (str. 40) ?
Kadlecová Renáta, Žák Karel: Krasové prameny Českého krasu - In: Český kras XXIV - Muzeum Českého krasu, Beroun 1998 (str. 19, 26)
Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 21, 33)