V loňském roce International Flower Bulb Centrum (Mezinárodní centrum pro květinové cibule) v Hillegomu ve spolupráci s nizozemským Ministerstvem zemědělství zorganizovalo pravidelné podzimní sázení tulipánů v tomto roce pod názvem „Kvetoucí nová Evropa“. Součástí akce bylo i slavnostní předání daru pro nové členské státy EU – 10 000 cibulí tulipánů pro každou zemi.
Vybrané tulipánové cibulky zasadil ve Stromovce 4. listopadu primátor Pavel Bém, společně s velvyslankyní Nizozemského království v Praze paní Idou van Veldhuizen, představitelkou darující země.
Návštěvníci Stromovky mohou v této době u Gotthardské brány obdivovat krásu rozkvetlých květin. Pan Primátor i paní velvyslankyně, kteří se na výsadbě podíleli, mohou mít radost, že i jimi vlastnoručně vysazené cibule nádherně kvetou.

Darované cibule tulipánů jsou ve Stromovce vysázeny v útvarech podle 18 různě barevných, tvarových i vysokých a v různou dobu kvetoucích odrůd rostlin. Zbylé 2 druhy jsou vysazeny na Petříně. Tato expozice ve Stromovce nebude trvalá, jedná se o dočasný projekt tohoto a příštího roku. Uvažujeme o tom, že je připravíme a rozdělíme na 57 „várek“ a předáme v září 2005 všem městským částem hl.m. Prahy. Pokud se ovšem tento návrh setká se souhlasem jak dárce, tak zástupců města.

 tulipány u gotthardské brány jaro 2005 sázení tulipánů v listopadu 2004 


Tulipa nebo-li tulipán je velmi rozšířený druh cibulnatých trvalek z čeledi liliovitých. Některé ze soret dosahují výšky až 80 cm, ale jsou samozřejmě i velmi miniaturní okolo 20cm  - tzv. botanické tulipány. Květy mají širokou škálu barev i tvarů. Období kvetení probíhá podle druhu od března do května (samozřejmě s výjimkami) a závisí na průběhu počasí a skladování cibulí. Původní domovinou tulipánů jsou země Malé Asie, tedy oblasti s pravidelnými obdobími sucha. Jednou ze nich je např. i Persie, která mimo tulipánů dala světu všeobecně rozšířené kulturní růže. Do Evropy se rozšířily tulipány v 16.století.
Čeští zahradníci jsou pyšní, že na dvoře císaře Rudolfa II. v Královské zahradě u letohrádku královny Anny vysadil hradní zahradník první tulipány v Evropě. Druhou vlastí se však pro tulipány stalo Nizozemí, kde bylo již v roce 1630 známo cca 150 odrůd. Vysoce ceněné byly tehdy zejména žíhané odrůdy, které jsou doložitelné z krásných olejomaleb tehdejších malířů holandských škol.
Tulipány patří k jarním efemerům a jejich vegetační doba je velmi omezená. Nedoporučuje se časná výsadba - teplota nad 9 stupňů zvyšuje riziko napadení cibulí fuzáriovou hnilobou. Cibule se vysazují tak hluboko, aby nad nimi byla cca 12 – 15 cm zemina. Hlubší výsadba ochraňuje cibule před kolísáním teplot a vysycháním. Cibule musí být i z pěstebních důvodů každoročně po odkvětu rostlin ze země vyjmuty, uloženy přes léto v suchu a na podzim mohou být znovu vysazeny, protože jinak by nebyla dlouhodobě zajištěna jejich schopnost spolehlivě kvést.