V rámci první výzvy kotlíkových dotací v hl. m. Praze si podalo žádost o dotaci 206 žadatelů. Z tohoto počtu 11 podaných žádostí nesplnilo podmínky pravidel a 7 žadatelů bylo zamítnuto po vyčerpání finančních prostředků. Vyplaceno bylo celkem 23,2 milionu.

„Jsem ráda, že se v brzké době opět naskytne pro obyvatele Prahy bydlící v rodinných domech možnost čerpání financí nejen od hlavního města Prahy, ale i z evropských fondů. Díky tomu budou moci občané nadále žádat o finanční podporu na výměnu kotlů na pevná paliva první a druhé emisní třídy za nové, které splňují přísné emisní normy. Doufám, že se realizací tohoto programu zlepší kvalita ovzduší v Praze, a to především v jejích okrajových částech,“ uvedla radní Jana Plamínková.

V loňském roce se Ministerstvu životního prostředí podařilo v Evropské komisi vyjednat na kotlíkové dotace z evropských fondů (konkrétně z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020) 9 miliard korun, které zajistí výměnu až 100 000 starých neekologických kotlů po celé České republice.

„Jde o revoluční možnost čerpat evropské peníze pro občany díky tomu, že dotace zadministrují jednotlivé kraje. Takto rozsáhlá výměna starých kotlů zcela jistě přispěje k významnému zlepšení stavu ovzduší v celé ČR. V Praze se podařilo díky dotačnímu programu Čistá energie Praha vyměnit v letech 1994 až 2017 v 48 tisících rodinných bytech a bytových domech zastaralé zdroje na pevná, kapalná a plynná paliva za nízkoemisní s vysokou účinností. Stále však v hlavním městě zůstává v rodinných domech cca 1 až 2 tisíce starých kotlů na pevná paliva, z nichž mnohé zamořují ovzduší zejména v okrajových částech města. Proto, i když se to na první pohled nemusí zdát zřejmé, je i v Praze třeba stále pracovat na výměně kotlů za nové ekologičtější zdroje. Ty nepochybně přispějí ke zlepšení ovzduší v Praze, kterou sužuje hlavně každoroční překračování limitů pro karcinogenní benzo(a)pyren,“řekl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Žádosti o dotaci ze strany fyzických osob se budou podávat v písemné podobě a pouze na již kompletně zrealizované a uhrazené projekty. Po doložení všech požadovaných dokladů bude připravena smlouva s žadatelem o poskytnutí dotace, která bude předložena Radě hl. m. Prahy ke schválení. Výše poskytnuté účelové investiční dotace v Kč závisí na druhu nově instalovaného tepelného zdroje. V případě instalace plynového kondenzačního kotle je výše dotace 75 %, celkových uznatelných (způsobilých) nákladů dílčího projektu fyzické osoby včetně DPH, maximálně však 95 000 Kč. V případě instalace tepelného čerpadla nebo kotle pouze na biomasu s automatickým přikládáním je výše dotace 80 % celkových uznatelných (způsobilých) nákladů dílčího projektu fyzické osoby včetně DPH, maximálně však 120 000 Kč.

Specifikace podporovaných tepelných zdrojů:  

  • Kotle na biomasu s automatickým přikládáním
  • Plynové kondenzační kotle
  • Tepelná čerpadla

Veškeré informace pro žadatele jsou uvedeny na internetových stránkách portalzp.praha.eu. Na těchto stránkách jsou pod titulem „Kotlíkové dotace II“ základní informace, jak postupovat při žádostech o dotaci (na dotaci není právní nárok) a tiskopisy ke stažení. Stránky jsou průběžně doplňovány a aktualizovány. Mailová adresa pro dotazy je: kotlikovedotace@praha.eu.