Cílem projektu je přispět k tomu, aby se budování zelených střech stalo standardním, odpovědným řešením pro každou nově budovanou stavbu v Praze. Zelené střechy jsou totiž z pohledu adaptace měst na změnu klimatu jedinečným opatřením, které lze  realizovat bez ohledu na dostupnost nezastavěných prostranství. Přináší řadu užitků nejen vlastníkovi, ale i celé společnosti, kdy přispívají ke zlepšování mikroklimatu měst nebo snižování efektu tzv. městského tepelného ostrova. Množství a kvalita těchto přínosů nezávisí pouze na velikosti a typu zelené střechy, ale také na kvalitě jejich realizace a údržbě. Součástí projektu je proto i série videí, které představují kvalitně vyprojektované a realizované zelené střechy na objektech nejrůznějšího charakteru – administrativní budovy, škola, zahrada pro seniory…

Většinu času trávíme v budovách a ve městech. Zároveň s tím, jak zastavujeme krajinu a zahušťujeme města však roste naše potřeba zdravého životního prostředí, o které se výstavbou často připravujeme. Nejnovější studie o chování lidí ukazují, že trávit čas v zeleni je pro nás příjemnější i zdravější a zeleň v okolí dokonce může pomoci zvýšit produktivitu práce. Tempo výstavby se bude měnit jen velmi pomalu, co ale můžeme změnit, je způsob výstavby. V dnešní době už máme znalosti i zkušenosti, abychom výstavbu mohli dělat zelenější a zeleň si tak přinesli blíže našemu lidskému životnímu prostředí – do okolí budov a na budovy.


Zelené střechy – živé střechy. Díl 1. Staví se, ale zeleň zůstává

BRUMLOVKA

Najít hranici mezi parkem a střechou? Při pohledu na moderní pražskou čtvrť Brumlovka z letadla skoro nemožné. Střešní terasy na sídlech bank, restaurací i IT firem tady Passerinvest Group buduje od roku 2003. Jako inspiraci pro další investory nebo radnice v Praze představujeme Brumlovku v prvním dílu minisérie Zelené střechy – živé střechy. V dalším horkém a suchém létě se totiž zase osvědčily!

(https://youtu.be/QKNgxPMT1DE)

 #zelenestrechy #zivestrechy #sanceproprahu #sanceprobudoucnost


Zelené střechy – živé střechy. Díl 2. Malé zelené střechy – velké přínosy. 

ŽIVOT 90 a SOŠ Jarov, zveřejnění videa 25. 10. 2022, 10:00 hod.

Stačí pár metrů čtverečních mezi paneláky a hned je duševně i fyzicky líp. Alespoň seniorům z komunitního centra Život 90, kteří od loňska luští křížovky, pěstují zeleninu nebo grilují na střešní komunitní zahradě ve vnitrobloku na Starém Městě. Podobně malá terasa o osm kilometrů západněji zase rozvíjí budoucí zahradníky ze Střední odborné školy Jarov. Drobným zeleným střechám přinášejícím velké radosti je věnované druhé video naší minisérie Zelené střechy – živé střechy.

(https://youtu.be/jqKkvjarnCQ)

#zelenestrechy #zivestrechy #sanceproprahu #sanceprobudoucnost


Zelené střechy – živé střechy. Díl 3. Zelené střechy a památkově chráněné objekty či historická centra

Národní zemědělské muzeum v Praze a DRN

Praha stostřechatá! I tak by se dalo přetvořit známé přízvisko pojící se s hlavním městem. Ploché střechy se ale většinou bohužel přehřívají a dešťovku svádí do kanálu. Co takhle je postupně ozelenit? Nebáli se toho při řešení nástavby Národního zemědělského muzea v Praze, i když je budova kulturní památkou. Intenzivní zelenou střechu a fasádu památkáři povolili taky v samotném historickém centru Prahy, kde už pět let zdobí polyfunkční palác DRN. O těchto inspirativních řešeních je třetí díl minisérie Zelené střechy – živé střechy.

(https://youtu.be/TF01QWiRgSk)

#zelenestrechy #zivestrechy #sanceproprahu #sanceprobudoucnost