Dopravit se v Praze z bodu A do bodu B je možné mnoha způsoby. S kolem se dnes již každý pohodlně dostane do metra, s koloběžkou do tramvaje a i vlakové stanice jsou často pěším zónám blíže, než si mnozí myslí. „Snažíme se Pražanům dopravu zjednodušit a zpřístupnit. Posílili a zlevnili jsme hromadnou dopravu, opravujeme chodníky a navýšili jsme také investice do stavby cyklostezek,“ upozorňuje náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Přesto však značná část obyvatel měst sedá každý den za volant automobilu, aniž by přemýšlela, zda je to skutečně nejrychlejší, nejlevnější nebo nejbezpečnější způsob dopravy. V termínu od 16. do 22. září na tuto problematiku upozorní řadou zajímavých akcí Evropský týden mobility, jehož cílem je posílit udržitelnost dopravy, chránit životní prostředí a zajistit ve městech kvalitnější ovzduší.

„K Evropskému týdnu mobility se každým rokem připojuje čím dál tím víc organizací a iniciativ. Letos se nám například sešly dva krásné dlouhodobé projekty, které jsou jakousi výzvou pro Pražany, aby nechali stát auta v garážích a raději pravidelným pohybem udržovali své zdraví a přispěli ke zlepšení svého města. Jde o kampaň Pěšky do školy a zářijovou výzvu Do práce na kole,“ vyzdvihuje dvě z mnoha chystaných akcí Sylva Švihelová, specialistka rozvoje dopravy hlavního města Prahy.

Pro nadšené cyklisty je během týdne nachystáno hned několik aktivit. Projížďka po Sluneční trase EuroVelo7 s odborníkem na dálkové cyklotrasy, Velká studentská cyklojízda zkoumající pražskou cyklistickou infrastrukturu a v sobotu 22. září také Pražské cyklozvonění. To bude zakončeno na Dni bez aut, který představuje vyvrcholení celého týdne mobility.

„Letos se také Praha 8 připojila k Evropskému týdnu mobility a je mi ctí pozvat Pražany k nám do Karlína na akci Den bez aut. Prostor v úseku od křižovatky na Florenci po Karlínské náměstí bude v sobotu 22. září otevřen lidem, a to jak pro jejich každodenní, tak i zcela netradiční aktivity,“ popisuje akci starosta městské části Praha 8 Roman Petrus.

Myšlenku udržitelné dopravy tu svým vystoupením podpoří například skupiny The Tap Tap a Pískomil se vrací nebo kytarista a zpěvák Jan Ponocný alias Circus Ponorka. O nastolení příjemné atmosféry v ulicích se mimo Dne bez aut postarají v sobotu 15. září i oblíbené sousedské slavnosti Zažít město jinak, které zaplní ulice, parky i nároží místními umělci, kuchaři, pekaři i lokálními spolky.

Evropský týden mobility však není pouze o autech a cyklistech. Na výhody železnice upozorní například Pražský železniční den či Snídaně na peróně. Mluvit se bude i o budoucím vývoji tratí v rámci diskuse Plány rozvoje městských linek S. Diskutovat bude také odborná veřejnost a experti v oblasti dopravy na odpolední mikrokonferenci na téma intermodalita. Problematikou odstraňování bariér ve veřejném prostoru se budou v sérii přednášek zabývat zkušení konzultanti z řad neziskových organizací i veřejné správy při příležitosti Dne bez bariér. Účastníci získají aktuální informace o dotačních programech a navážou kontakty s vhodnými institucemi řešícími potřeby vozíčkářů či nevidomých. Zároveň se zde každému naskytne jedinečná možnost vyzkoušet si na vlastní kůži pohyb na invalidním vozíku či s pomocí bílé hole.

Program myslí i na rodiče s dětmi, kteří mohou v tomto týdnu zdarma navštívit Muzeum MHD a prohlédnout si současné i historické modely tramvají a autobusů. Dále mohou zajít na Den otevřených dveří Dopravního podniku hl. m. Prahy, kde budou pro děti nachystány zábavné soutěže a hry. Ve středu 19. září se pro školáky i předškoláky uskuteční v areálu Muzea Policie ČR Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty. Ten je součástí osvětového projektu EDWARD (European Day Without a Road Death) neboli Evropského dne bez úmrtí na silnicích. „Cílem tohoto projektu je zvýšit povědomí o následcích dopravních nehod a přimět co nejvíce lidí k podpisu a dodržování slibu bezpečnosti, který lidi motivuje k ohleduplnějšímu chování v silničním provozu a přispívá ke snížení počtu vážných a smrtelných nehod. V Praze se totiž jen během loňského roku stalo přes dvacet tři tisíc nehod, při nichž přišlo o život sedmnáct osob a dalších sto padesát šest bylo těžce zraněno,“ říká Edita Kleckerová, koordinátorka projektu EDWARD v Praze. Vedle dopravní výchovy bude při příležitosti tohoto dne zahájena i veřejná výstava sedmnácti andělů, které zpracovali studenti Střední průmyslové školy dopravní. Tito andělé jsou symbolem počtu zemřelých účastníků silničního provozu na území hlavního města Prahy v roce 2017. Výstava bude umístěna v jižní části Karlova náměstí až do 18. listopadu 2018. Pražané se mohou symbolicky připojit k těm, kterým záleží na bezpečnosti silničního provozu, složením elektronického slibu zde: www.projectedward.eu/cs.

Všechny informace týkající se Evropského týdne mobility 2018 naleznete na webových stránkách www.etm.praha.eu.

Evropský týden mobility

Tato evropská iniciativa podporuje místní organizace, aby zavedly udržitelná dopravní opatření a vyzvaly občany k vyzkoušení dopravních možností, které představují alternativu k používání automobilů. Zájem veřejnosti o toto téma dokazuje hojná účast na veškerých aktivitách, které v loňském roce v rámci Evropského týdne mobility nachystalo celkem 2 526 měst z celého světa. Hlavní město Praha bylo za organizaci oceněno mezi prvními třemi. 

 

Přílohy: