Odborná komise vybrala z bezmála osmdesáti přihlášených příkladů adaptačních opatření z celé republiky hned jedenadvacet. Z území Prahy se celkem sešlo 22 projektů realizovaných hlavním městem Prahou, městskými společnostmi, městskými částmi, soukromými osobami i developerskými společnostmi.

„Mám velkou radost z toho, kolik projektů se do této soutěže přihlásilo. V loňském roce přijala Praha svůj klimatický závazek. Adaptační opatření na změnu klimatu patří mezi způsoby, jak jej naplnit a jak město na změnu klimatu připravit, aby bylo příjemnější k životu. Ode dneška může každý přidělit dva hlasy nejsympatičtějším finálovým projektům,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Do letošního ročníku se přihlásilo na osm desítek projektů, což potvrzuje zvyšující se povědomí o potřebě adaptací na změnu klimatu. Stále častěji se setkáváme se zohledněním dopadů klimatické změny při projektování staveb, úpravách zastavěných území i zásazích do krajiny. Přihlášené projekty pokrývají celou škálu adaptačních opatření a jsou hodnoceny porotou dle mnoha kritérií. V každé kategorii reprezentuje výběr to nejlepší. Přesto i projekty nezařazené do užšího výběru jsou inspirativní a kvalitní. Na volbě finalistů je patrné, že úspěšné a dobře hodnocené mohou být nejen velké veřejné záměry, ale i iniciativy jednotlivců či komunit,“ shrnuje porotkyně Zuzana Rajchlová z Centra pro otázky životního prostředí UK.

Mezi pěticí finalistů z Prahy je například nový krajinný park v Ladech, který město vybudovalo na území mezi Biologickým rybníkem, Xaverovským rybníkem a dálnicí D8. Původně nepřístupné, zarostlé území s bahnem zanesenými rybníky a polem se změnilo v příjemnou vycházkovou lokalitu.

Dalším projektem realizovaným hlavním městem Prahou je pole Plužiny, příklad ekologického hospodaření na původně konvenčně obdělávané půdě. Pomocí alejí ovocných stromů bylo pole rozděleno do tradičních menších podlouhlých políček zvaných plužiny. Během roku 2019 vypěstovanou zeleninu město dodávalo do desítek jídelen mateřských, základních i středních škol, domovů pro seniory nebo dětských domovů.

Porota vybrala též obnovu centrálního prostoru Královské obory Stromovka v Praze, kdy v rámci celkové rekonstrukce dna a hráze bývalého rybníka v parku Stromovka město obnovilo stávající vodní systém, vznikly nové vodní plochy s dřevěnými pochozími moly. Asfaltový povrch parkových cest byl nahrazen mlatovým povrchem. Nově byly zrealizovány rozsáhlé krajinářské terénní modelace, na které navázalo založení květnaté louky a trávobylinných společenstev. Bylo vysazeno mnoho domácích i zajímavých sbírkových dřevin, které z parku vymizely po opakovaných povodních.

Mezi finalisty jsou též dva projekty soukromých investorů – SUOMI Hloubětín a ČSOB Kampus. Obytný soubor SUOMI Hloubětín navazuje na území kolem potoka Rokytka, a současně doplňuje revitalizaci, kterou zde město realizuje. Součástí projektu je jedna z prvních realizací opatření na zadržování dešťové vody v území v rámci bytového projektu v Praze v takto velikém měřítku a v návaznosti přímo na řešení vodního toku. Zadržování a odvod dešťové vody využívá řadu různých opatření.

Stavba centrály ČSOB – ČSOB Kampus byla navržena tak, aby byla v souladu s okolím Radlického údolí. Budova kopíruje reliéf svahu, do kterého je umístěna, díky použitým materiálům a střešní zeleni dokonale splývá s okolím. Unikátní je zejména řešení vytápění a ochlazování.

Inspirativní a kvalitní je i řada dalších přihlášených a finálových projektů. Všechny jsou k dispozici na webu www.adapterraawards.cz, kde je také prostor pro výběr a hlasování pro své favority. V závěrečném týdnu hlasování již nebudou zveřejňovány aktuální počty hlasů pro jednotlivé projekty, aby finále bylo napínavější.  Šestice vítězů si svá ocenění převezme 4. listopadu 2020 na konferenci věnované nejlepší praxi v adaptacích na změnu klimatu. Na konferenci, která se bude konat v Praze v CAMPu, je možné se registrovat již nyní.

Všechna kvalitní opatření se dostanou do inspirativní databáze nejlepších příkladů z České republiky. Šest vítězů – v každé ze čtyř kategorií: volná krajina, zastavěné území, pracovní prostředí, náš domov, dále vítěz veřejného hlasování a nejlepší projekt na území Prahy – se zároveň na jaře 2021 vydají na zahraniční exkurzi.

Soutěž pořádá druhým rokem Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting a s podporou hlavního partnera společnosti Nestlé Česko, Ministerstva životního prostředí a hlavního města Prahy. Záštitu poskytl předseda Senátu parlamentu ČR Miloš Vystrčil. 

 

Fotografie finálových projektů & Kompletní presskit s představením finalistů