Hmyzí opylovatelé jsou nepostradatelnou součástí všech ekosystémů na naší planetě. I proto se Praha rozhodla vzdát hold těmto drobným, a často přehlíženým, živočichům a uspořádat vzdělávací akci, která tento hmyz zábavným způsobem představí nejen dětem, ale i dospělým.

„Praha své včely a další opylující hmyz potřebuje. Pokud chceme městskou zeleň udržet zdravou, neobejdeme se bez nich. Zároveň je potřeba včelám nabídnout takové prostředí, kde mohou prosperovat, například květné louky, mozaikovou seč v parcích. Jsou to spojené nádoby. Proto se zaměřujeme na rozšiřování zelených i vodních ploch, péči o stromy a další zkvalitňování městské přírody. Zavázali jsme se životní prostředí chránit. Všechny vzdělávací aktivity, navíc zábavnou formou, jsou vítány. Je skvělé, že i děti z města poznají celý příběh začínající květem a končící medem. Doufám, že se s včelami budou v pražských parcích setkávat co nejčastěji,“ říká náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Dopolední program je určen přednostně pro školní kolektivy, odpoledne pak široké veřejnosti. Pro návštěvníky je připraveno devět tematických stanovišť o opylovatelích, a jedno speciální o včelaření. Na něm návštěvníci najdou malý pozorovací úl se včelami, prezentaci včelařských pomůcek, 3D model včely, lupokelímky, mikroskop a v neposlední řadě ukázky a ochutnávky včelích produktů.

Akci samotné předchází fotografická a výtvarná soutěž. Příspěvky do soutěží je možné zasílat do 19. května. Vyhodnocení obou soutěží se uskuteční na celodenní akci.

Program:

  • 9:00 – 12:00 dopolední program pro školy
  • 11:00 divadlo „Jak se medvěd učil včelařit“
  • 12:00 – 18:00 program pro veřejnost

Více se o akci zde: