„Opravené Křižíkovy pavilony na svých střechách nabídnou zcela novou zelenou oázu pro Pražany. Je důležité, že rekonstrukce těchto objektů zahrnuje i v dnešní době tolik potřebná ekologická opatření. Po svém dokončení tak pavilony nabídnou nejen multifunkční prostory ve vysokém standardu pro pořádání akcí, ale i nové příjemné zelené zóny pro odpočinek i zábavu,“ komentuje rekonstrukci Křižíkových pavilonů Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu.

Revitalizace střech pavilonů a realizace pobytových zón bezprostředně navazuje na celkovou rekonstrukci Křižíkových pavilonů. Nově zazeleněné střechy nabídnou příjemný pobytový prostor s možností posezení a nabídkou drobných gastronomických služeb s krásnými výhledy na sousední Průmyslový palác i areál Výstaviště Praha. Osázení plochých střech vegetací přinese kromě přívětivého prostředí pro návštěvníky také přirozené ochlazení místního mikroklimatu v horkých letních měsících. Ve městě tak vznikne nová zelená oáza pro Pražany i zajímavý prostor pro oblíbené akce na pražských střechách a terasách.

Nejprve se uskuteční sanace v hodnotě téměř 50 milionů korun, kdy bude odebrána stávající povrchová vrstva, dojde k demontáži a následné montáží zábradlí, zateplení a dodání izolací. Zakázku firma převzala na počátku září s termínem dokončení v lednu 2023. Před samotnou rekonstrukcí na pobytové prostory budou ještě opraveny bufety na střechách a revitalizovány věže s kovovou konstrukcí s finalizací všech prací do konce tohoto roku a rozpočtem přesahujícím 30 milionů korun.   

Realizace pobytových prostor bude zajištěna na základě projektového zadání architektů Výstaviště Praha s tím, že nyní probíhá výběr zhotovitele z došlých nabídek. Vítěz zakázky zajistí její realizaci s dokončením v příštím roce, kdy zároveň bude osazena zeleň. Veškeré práce jsou plánovány tak, aby byly hotovy do konce roku 2023.

Po dobu revitalizace střech Křižíkových pavilonů se v již zrekonstruovaných pavilonech mohou konat různé akce. „Letošní rok je na Výstavišti ve znamení rozsáhlých rekonstrukcí, které však areál v dalších letech zařadí mezi špičku v oblasti multifunkčních prostor nejen ve střední Evropě. Křižíkovy pavilony poskytnou v dalších dvou letech, především do finalizace dostavby a modernizace Průmyslového paláce, prostor pro akce, které svým rozsahem vyžadovaly právě Průmyslový palác. Jsme tedy velmi rádi, že můžeme našim obchodním partnerům nabídnout plnohodnotnou alternativu pro akce s moderním a technologicky špičkovým zázemím. Ani následující proměna střech Křižíkových pavilonů nenaruší pronájem vnitřních prostor,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha a.s.

Rekonstrukce všech čtyř Křižíkových pavilonů, která postupuje po jednotlivých budovách, byla započata v roce 2020. První pavilon D byl znovuotevřen v loňském roce a v tuto chvíli jsou dokončené opravy dalších, většího pavilonu B a menšího pavilonu C. Ve všech objektech došlo ke kompletnímu vybourání a odstrojení, kdy byla zachována pouze ocelová konstrukce se střechou a střední část podlahy, která prošla opravou po povodních v roce 2002. Nově byly provedeny veškeré elektro rozvody, rozvody ústředního topení a chladu i vzduchotechniky. Prostory mohou být nově také téměř 100 % zastíněny. Poslední z pavilonů, objekt E, bude dokončen v listopadu letošního roku.

Opravené a modernizované Křižíkovy pavilony s celkovou rozlohou téměř 5 500 m2 zdatně obslouží akce, které svým rozsahem vyžadují rozlohu Průmyslového paláce. Ten bude po nynější rekonstrukci opět sloužit svému účelu, pavilony ale o využití nepřijdou. Již nyní jsou prostory Křižíkových pavilonů díky jejich variabilitě, multifunkčnosti, modernímu zázemí a chytrým technologiím vytížené, a i do budoucna je o ně velký zájem.

O Křižíkových pavilonech

Křižíkovy pavilony se nacházejí ve spodní parkové části areálu Výstaviště Praha a společně tvoří amfiteátr Křižíkovy fontány. Díky rozsáhlé rekonstrukci, kterou postupně od roku 2020 procházejí všechny budovy, skýtají Křižíkovy pavilony ideální prostory pro společenské a výstavní události všeho druhu.

Historie Křižíkových pavilonů sahá do roku 1991, kdy se na Výstavišti Praha konala Všeobecná československá výstava. Při této příležitosti byl v dolní části areálu kolem Křižíkovy fontány, která zároveň prošla rekonstrukcí, postaven podle projektu architekta Michala Brixe soubor čtyř výstavních pavilonů nazvaných po Františkovi Křižíkovi. Prosklené pavilony mají jednoduchou ocelovou konstrukci bílé barvy a jsou označeny písmeny B až E. Oba krajní (B a E) mají výměru každý 1 900 m², střední pavilony (C a D) pak každý 844 m².