Aktuální instalace výstavy a další aktuality k projektu:

  • Výstava NE! v přírodě - AKTUALNĚ: 16.9. - 5.10. Městská knihovna v Praze, Kulturní vzdělávací centrum (v předsálí), Mariánské nám. 1, Praha 1 (Pozn.: s ohledem na kapacitu výstavních prostor bude na místě jen část výstavy)
    (putovní výstava bude pokračovat v průběhu roku 2023 postupně na dalších místech v Praze, průběžně budou na této stránce uveřejňovány konkrétní místa a termíny).
  • ZUličníci se dočkali pokračování. Poutavý příběh ukazuje dětem, jak se Ne!chovat v přírodě
    více o nové knize pro děti a PDF verze k prohlížení
  • Informační materiál NE! v přírodě (DL, vyd. 2021) (náhledové PDF ke stažení, vel. 860 kbyte)
  • Informační materiál NE! v přírodě (PLAKÁT A1 na výšku /zkrácená výška/, vyd. 2022) (náhledové PDF ke stažení, vel. do 700 kbyte)

Fotograf prostřednictvím originálních snímků neotřelou formou upozorňuje na nejrůznější neduhy, kterých by se lidé měli při návštěvě lesů či parků vyvarovat. Fotografie jsou záměrně teatrální a předimenzované, aby upoutaly co největší pozornost.

Kampani propůjčila tvář řada známých osobností - umělec Jiří Korn, herečka Dagmar Havlová, zpěvák Ben Cristovao, šéfkuchař Přemek Forejt, sportovec David Svoboda nebo modelka Kateřina Sokolová. To je jen část ze seznamu známých českých osobností, které se do této osvětové kampaně zapojily.  Všechny však spojuje pozitivní vztah k přírodě. V rámci kampaně je v pražské zeleni v roli „podivných“ obyvatel města, kteří se na svých výletech do přírody chovají přesně tak, jak by neměli, ztvárnil fotograf Matěj Dereck Hard.

Série dvanácti fotografií ve stylu pop-art photography, doplněná o instalaci lesa, byla zdarma k vidění od 26. června do 10. července 2021 v Křížové chodbě na Staroměstské radnici v Praze. Výstava byla zahájena v pátek 25. června v 19.00 hodin slavnostní vernisáží, pro kterou byl symbolicky doporučený dress code "all white", aby návštěvníci ladili s osobnostmi na fotografiích. V instalaci lesa, který má dokreslovat téma kampaně, byl během slavnostní vernisáže zakomponován tematický raut od šéfkuchaře Přemka Forejta, který je zároveň jednou z tváří kampaně.

Fotografování se uskutečnilo za použití nejlepší fotografické techniky současnosti, fotoaparátu Hasselblad, kterou využila například vesmírná agentura NASA při misi Apollo 13 na Měsíc. Osobnosti v roli netradičních modelů a modelek jsou na fotografiích bosé, oděné do bílého oblečení, obklopené přírodou. „Působí tak jako jakýsi přízrak, který vstupuje do přírody snad jen proto, aby na ni parazitoval. Aby si tam dělal přesně a jen to, co chce on. Rozdělal oheň, tam kde je to přísně zakázáno, rušil ten přenádherný klid nebo pohladil mládě srnky… To že díky tomu třeba zemře, už tento přízrak samozřejmě nezajímá. Důležité je se u toho všeho usmívat, a hlavně si udělat selfie na telefon,“ popisuje fotograf Dereck Hard.

Fotografie na Staroměstské radnici doplnil kromě instalace lesa také čtyřicetiminutový dokumentární film, který zachycuje zákulisí náročného focení doplněné o rozhovory s tvářemi kampaně a realizačním týmem.
 

Jako překvapení si Praha pro návštěvníky výstavy na Staroměstské radnici přichystala krásný nástěnný kalendář se všemi fotografiemi z kampaně, který byl na místě vernisáže a výstavy připraven pro prvních cca 400 návštěvníků“, doplňuje Vendula Audolenská, pracovnice odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy.

O termínech a místech navazující putovní výstavy budeme zájemce informovat na této webové stránce i v médiích.
Matěj Dereck Hard - webové stránky


Témata a osobnosti:

Rušení klidu hlasitou hudbou: David Kraus / znečišťování lesa a přírody odpadky: Ben Cristovao / volně pobíhající psi: Sharlota / ježdění do lesa motorizovaným dopravním prostředkem: Dagmar Havlová / zakládání otevřeného ohně a kouření: Tonya Graves / světelné znečištění: Eva Samková / vandalismus na zeleni: Andrea Kerestešová-Růžičková / krmení zvěře: Přemek Forejt / nelegální odběr vody: Jiří Korn / dotýkání se mláďat: Kateřina Sokolová / vypouštění splašek do vodního toku: Matěj Ruppert / ježdění na kole mimo cyklostezky: David Svoboda.