V roce 2014 se odbor městské zeleně a odpadového hospodářství Magistrátu hlavního města Prahy jako správce Letenských sadů chystá na zbudování tzv. Psí louky. Jedná se o projekt v centru Prahy dosud jedinečný, v některých městských částech však již známý. Například na Praze 8 existuje takových hřišť hned sedm, na Praze 10 a na Praze 4 se nacházejí další. Nejstarší hřiště v USA bylo otevřeno již v roce 1979 v kalifornském Berkeley, první takové hřiště u nás v Praze vzniklo v roce 2010 na Proseku.

psí loukav Letenských sadech - vizualizace budoucí podoby

 


Psí louka bude nabízet svým čtyřnohým návštěvníkům prolézačky na různé hry a cvičení, výhledově též pítko, pro páníčky budou připraveny lavičky. Samozřejmostí budou koše na exkrementy. Psí louka je nejen místem pro venčení psů, ale i místem setkání pejskařů. Protože je to plocha pro psy určená a vyhrazená, nedochází ke konfliktům mezi různými uživateli parku.

První psí louka v Letenských sadech vznikne při Kostelní ulici v těsné blízkosti Velkého palouku a objektu zázemí zahradní údržby.
Celá plocha bude zavlažována, aby se udržel hezký a čistý trávník. Hřiště bude oploceno nízkým drátěným plotem a keřovými skupinami. Zároveň bude zachována přehlednost plochy z ulice.
Jedním z cílů, kterého bychom pomocí psí louky rádi dosáhli, je odlehčení Letenských sadů od množství psů. Stromořadí v parku i zbylá vegetace jsou totiž pohybem psů značně zatíženy. Hřiště má nabídnout svým uživatelům veškeré možné pohodlí a zábavu. Zároveň budeme rádi za zpětnou vazbu od Vás, uživatelů.

Závěrem si dovolíme ocitovat několik pravidel pohybu psů na psí louce v Libni, která má dokonce svoji vlastní internetovou stránku http://www.louka.estranky.cz/:

 

  1.  Na psí louku lze s pejskem přijít kdykoliv během dne. Největší pravděpodobnost, že tam potkáte další pejskaře je, když přijdete odpoledne až navečer.
  2. Louka je oplocená. Jedná se tedy o poměrně bezpečný a jasně ohraničený prostor k venčení psů.
  3. Na louce mohou psi běhat navolno. Je dovoleno dle libosti štěkat, dovádět a řádit, ba i cvičit poslušnost.
  4. Jsou zde lavičky k odpočinku. Pokud na ně usedáte, dělejte tak s vědomím, že stále sedíte na psí louce a je nutno počítat s návštěvou zvědavého psího kolemjdoucího :-) - vstup na vlastní nebezpečí.
  5. Louka je místo setkávání, ideální prostor pro socializaci Vašeho psa. Nebojte se přivést Vašeho čtyřnožce již ve štěněcím věku, budete mile překvapeni, kolik nových psích kolegů tady může potkat a jak se mezi nimi naučí psí řeči. Psi potřebují kontakt s ostatními pejsky ve smečce- dopřejte svému hafanovi společnost a vyroste Vám z něj spokojený pes.
  6. Předchozí bod vychází z předpokladu, že na psí louce se nebudou zdržovat psi agresivní a neovladatelní. Pokud máte se svým pejskem podobné starosti, obraťte se na odborníka, který Vám pomůže s výcvikem.
  7. Na psí louce se nevenčí hárající fenky, protože to způsobuje přítomným pejskům velké akutní srdeční problémy a často bohužel taky přechodnou hluchotu :-) Buďte, prosím, vůči nim ohleduplní a odložte návštěvu louky až po hárání Vaší fenky.
  8. Na psí louce jsou kromě odpadkových košů také koše na psí exkrementy. Prosíme, využívejte je!!!
  9. Na louku smí pouze psi řádně přihlášení a zdraví (očkovaní a odčervení).