"K návrhu nového územního plánu se může vyjádřit každý občan Prahy. Připomínkami se budeme zabývat seriózně, a proto jejich vypořádání zabere delší čas. Chceme předejít soudním sporům a obstát při případném soudním přezkumu. Názory vlastníků pozemků i jejich sousedů chceme vypořádat opravdu férově," vysvětlila Petra Kolínská, náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj.

Dopracovaný návrh Metropolitního plánu odevzdá Institut plánování a rozvoje ke kontrole do konce září 2017. Následovat bude zpracování Vyhodnocení vlivů návrhu ÚP hl. m. Prahy na udržitelný rozvoj území.

Do prvního kola projednání, kde hlavním partnerem jsou orgány státní správy a městské části, tak materiál půjde v březnu 2018. Lhůta pro vyjádření je podle zákona jeden měsíc, Praha se zavázala tuto lhůtu prodloužit o dva měsíce.

„Připravujeme i internetové aplikace, které pomohou Pražanům zorientovat se ve složitém dokumentu a formulovat připomínky tak, aby jejich zpracování mohlo probíhat kvalitně a zároveň nezabralo úřadu více času, než je nezbytně nutné,“ uvedla Petra Kolínská. Harmonogram je připraven tak, že plán bude schválený na konci roku 2022. 

Platnost současného územního plánu měla původně končit 31. 12. 2020. Poslanecká sněmovna ale minulý týden schválila novelu stavebního zákona, která prodlužuje platnost současného územního plánu právě do konce roku 2022.