Areál Pralesa budou využívat Lesy hl. m. Prahy jako základnu pro ekovýchovné programy a akce či workshopy s environmentální tematikou, které celoročně pořádají pro školy i pražskou veřejnost. Prales bude veřejnosti přístupný a Pražané sem mohou vyrazit na procházku nebo na piknik, sportovat nebo třeba zahradničit, neboť součástí ekocentra je také komunitní zahrada se skleníkem. 

„Jsem úplně nadšená změnou, která se tu za dva roky uskutečnila. Lesy udělaly obrovský kus práce. Okamžitě po otevření bývalé okrasné školky pro veřejnost si sem lidé našli cestu. Využívají areál k procházkám i k jízdě na kole a hojně navštěvované jsou i programy, které zde ekovýchovné centrum pořádá,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

V horní části areálu Lesy hl. m. Prahy založily další část kbelského lesoparku, nový ovocný sad a zelené bludiště, k dispozici je tu také velká louka nebo ohniště s lavičkami a dřevníkem. V dolní části areálu jsou výběhy pro hospodářská zvířata a vodní savce a další piknikové místo s altánem a ohništěm. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout ukázkovou včelnici nebo lesní školku, projít se po naučné stezce Cesta dřeva či si přivonět k bylinkovým záhonům.

Rozhodnutí o vybudování ekologického centra v této části Prahy vychází ze schválené Krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty hlavního města Prahy na období let 2016–2025. Veškeré náklady související s přeměnou okrasné školky na lesopark a ekologické centrum Prales neslo hlavní město Praha.