„Obě témata jsou mi velmi blízká. V rámci své gesce se s nimi setkávám pravidelně. Ochrana vodních zdrojů stejně jako ochrana a zpracování dat si žádají důslednou kontrolu a nesmírně zodpovědný přístup řady špičkových profesionálů z oblasti bezpečnosti. Jen se základní kvalifikací zde člověk neobstojí. Bavíme se totiž o tématech, ve kterých je nezbytné se nepřetržitě vzdělávat a čerpat pro ně informace z mnoha dalších zdrojů. Konference jako je tato je jedním ze způsobů, jak se o informace tohoto druhu nejenom podělit, ale také nacházet způsoby, abychom je v praxi zpracovali k prospěchu obyvatel hlavního města,“ uvedl Libor Hadrava, radní hlavního města pro oblast bezpečnosti, který konferenci rovněž zahajoval.

K tématu zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody vystoupila radní hl. m. Prahy Jana Plamínková, která zmínila nejen uzavřené Memorandum mezi hlavním městem a Středočeským krajem.

„Memorandum posiluje spolupráci mezi Prahou a Středočeským krajem ve dvou základních oblastech. Tou první je bezpečné a stabilní zásobování vodou v pražské metropolitní oblasti. Ta je zásobena ze dvou základních zdrojů, z Úpravny vody Želivka a ze Zdroje pitné vody Káraný. Oba zdroje mají vody zatím dostatek, ale přesto některé oblasti Prahy a hlavně Středočeského kraje trpí nedostatečným zásobením vodou. Chceme se proto zaměřit na odstranění překážek, které brání dovedení vody na místa, kde je potřeba. Druhou oblastí je kvalita vody, která ze středních Čech přitéká do Prahy a kterou bychom rádi zlepšili,“ řekla radní Plamínková. Ve svém vystoupení se radní dále zaměřila na možnosti zlepšování kvality povrchových vod a na Adaptační strategii, kterou hlavní město Praha přijalo loni v létě.

Konference se konala za účasti ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy Martiny Děvěrové, senátora Františka Bublana, ředitele Českého egyptologického ústavu Miroslava Bárty a dalších odborníků a hostů na půdě Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze 6.