[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
|
Odkaz do dynamické mapy Městská část Praha 4 |
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
V okolí studánky se nalézají nemovité kulturní památky kostel sv. Pankráce, kostel sv. Michalela Archanděla v Podolí a Vyšehradská pevnost. Cca 1 km jihozápadně se rozkládá přírodní památka Podolský profil.
Další informace:
MHMP, Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství, e-mail: mzo@praha.eu, Tel.: 23600 5822.
Literatura:
· Kolářová B.: Studánkář - Večerní Praha 23. 8. 1982
· Kopš Jaroslav: Pražské minerálky z Braníka a Podolí - Večerní Praha 8. 9. 1976
· Kovařík Petr: Studánky a prameny Čech, Moravy a Slezska - Nakladatelství LN, Praha 1998 (str. 151)
· Kváčková Radka, Kovařík Petr: Pátrání po pražských pramenech - Svobodné slovo 30. 12. 1984 (foto)
· Tesař O., Součková M.: Inventarizace zdrojů podzemních vod využitelných jako voda užitková ve Velké Praze (+ Seznam registrovaných zdrojů) - IKE s.r.o., Praha 1995
· Ureš Eduard: Studánky a vývěry vody v obvodu Prahy 4 – rukopis, 1983 ? (str. 6)
· Ureš Eduard: Studánky Velké Prahy - Portál č. 32, Praha 1987(str. 21, 22)
· Ureš Eduard: Pražské studánky - Lidová demokracie 4. 8. 1977
· Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 19, 29)
Kvalita podzemní vody ve studánce
Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato –uhličitano – síranovového typu s neutrálním pH a poměrně vysokou mineralizací.
Obsahy síranů a dusičnanů jsou vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. U dusičnanů je to více než 3x, u síranů pouze o několik %.
Zároveň byly v podzemní vodě z této studánky naměřeny zvýšené počty koliformních bakterií, enterokoků a bakterií Escherischia coli, což prokazuje fekální znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod.
Limity pro znečišťující látky dané Metodickým pokynem MŽP ČR platným od 31.7.1996 v ostatních sledovaných ukazatelích (těžké a toxické kovy a antropogenní kontaminanty – ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím podzemní voda z této studánky splňuje.
Nízké hodnoty byly naměřeny také v parametru chemická spotřeba kyslíku, který indikuje organické znečištění přírodního i antropogenního původu.
Vydatnost tohoto pramene je do 0,2 l/s. Podobně jako u dalších studánek na území hlavního města Prahy zde v posledních letech výrazně klesá vydatnost tohoto pramene, což je způsobeno nejen sníženými ovzdušnými srážkami, ale čím dál tím větší plochou se zpevněným povrchem a odvádění srážkových vod do kanalizace.
Trendy: obsahy dusičnanů a síranů klesají, ale počty fekálních bakterií stoupají, takže lze konstatovat, že dochází k přítoku fekálně znečištěné vody do studánky!
Rozbory vody v pražských studánkách provádí